Jak tisknout Matyldu :-)


Materiál, vhodný pro tisk Matyldy je PLA (polymer - kyselina polymléčná). To je biologicky odbouratelný plast, jehož původ je v obnovitelných zdrojích, má dobrou tvrdost a vynikající tiskové vlastnosti. 

Doporučujeme tiskové struny od výrobce Plasty Mladeč. Mají velmi dobré pevnostní parametry a prakticky nulové smršťování při tisku. To ale neznamená, že by jiné PLA filamenty byly špatné. Jen počítej, že některé levné se při tisku celkem hodně smršťují. Například utra levný PLA filament od Gembird se může smrštit až o 5%! Ty Ti pak budou chybět a díly nebudou dokonale sedět nebo půjdou obtížně vložit motory.

Barvu necháme na Tobě :-) My tiskneme Matyldu bílou s černými konstrukčními díly. Bílé spotřebuješ necelé dvě cívky á 1 kg a černé asi 200g.


Všechny tiskové soubory, které sis na úvodní stránce stáhl, jsou uloženy tak, abys nemusel přemýšlet, jak je umístit do sliceru, aby se Ti tisk zdařil hned na poprvé. Možná jen budeš muset upravit jejich orientaci v osách x a y podle tvaru tvé tiskové podložky. 

Základní tisková nastavení:

  • Výška vrstvy 0,2 mm
  • Výplň rectalinear 20%
  • Tisk s podporami ANO

Podpory jsou nutné u většiny bílých dílů. U černých jen maska očí.


Něco se při tisku nedaří?

Nikdo učený z nebe nespadl :-) Ačkoli jsme se pro Tebe snažili připravit vše tak, abys tisk zvládl hned na poprvé, někdy se prostě nedaří. Tady je několik nejčastějších problémů, se kterými se můžeš při tisku Matyldy setkat:

  • Během tisku některých dílů dojde k posunutí v ose x nebo y.
    To se stává i mistrům :-) Někde došlo k vystoupnutí vytištěné vrstvy v ose z. Není kolem tiskárny průvan? Možná tiskneš příliš rychle. A možná máš špatně nastavený typ výplně a tak dochází k tzv. přeplňování. 
  • Vytištěné díly jsou příliš křehké nebo jsou vrstvy nekonzistentní.
    Za to většinou může malý průtok filamentu. Zkontroluj nastavení tisku - průtok filamentu. Je-li vše v pořádku, zkus vyčistit trysku.

Na internetu také najdeš mnoho diskusních fór pro 3D tisk. svůj problém můžeš pořešit tam :-) 

Robot MATYLDA | komunitní web pro sdílení zkušeností, poznatků a MATYLDÍCH programů
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky