O MATYLDĚ

Ovládání MATYLDY zajišťují mikrokontrolery - Arduina, které řídí příslušné servopohony. Síla jednotlivých serv je dimenzována právě tak, aby byla schopná nést vlastní váhu platformy. Zejména cena servomotorů totiž zásadně ovlivňuje celkovou cenu MATYLDY.

Platformu lze snadno upgradovat nejen o další senzory, ale také o mikropočítač (např. Rapsberry Pi). Ten dovoluje výrazně složitější operace, jako například připojení k internetu a spolupráci s volnými vývojářskými nástroji, jako je Google talk. Tím se interaktivita MATYLDY posouvá na úroveň vyspělých robotů, schopných například i rozhovoru s člověkem. 

Velikou výhodou je opět cenová dostupnost takových řešení a také s nimi spojená široká celosvětová komunita. 

MATYLDA je humanoidní open source robot z dílny OpenTechLab Jablonec nad Nisou, určený zejména k edukativním, ale i terapeutickým účelům nebo umění. 

Smyslem bylo stvořit cenově dostupnou platformu, vhodnou jako učební pomůcku pro kybernetiku, robotiku i programování.  

MATYLDA rozhodně není hračka, i když si hraje ráda. Je vybavena různými senzory (gyroskop, akcelerometr, ultrazvukový senzor, mikrofony). Ty jí dovolují při příslušném naprogramování interaktivní i částečné nebo zcela autonomní chování.  

Autorem a konstruktérem je Michal Seidl, pouze část designových prvků (tvar hlavy a rukou) byla převzata z open source projektu Poppy. 

Co vše lze MATYLDU naučit?

Plaforma tak, jak je v základu sestavena, je schopna dosáhnout plně autonomního chování. Zde pár příkladů za všechny:

Samostatná chůze:

Díky výbavě gyroskopem a akcelerometry je MATYLDU možné naučit držet a zachovat rovnováhu i při vnějším silovém podnětu, např. šťouchnutí. K vlastní chůzi je pak už jen malinkatý krůček.
Aby při své chůzi nikde nenarazila, k tomu slouží ultrazvukový senzor. Dva analogové mikrofony zase umožňují MATYLDĚ určit směr zdroje zvuku. Může tak doslova jít za zvukem. Fotodioda pak MATYLDĚ umožňuje rozeznávat světlo a tmu. Může se tedy vyhýbat například tmavým místům nebo v případě, že do tmavého místa dojde, provést nějakou akci - třeba spustit integrovaný malý hlasový modul, kde bude nahrána hláška "já se bojím, je tu tma."

Robotí budíček a rozcvička:

MATYLDU je možné naučit, aby v nastavený čas "procitla" a pomocí integrovaného hlasového modulu spustila a opakovala například nahranou hlášku: "Vstávat a cvičit, lenochu" (hlasový modul zvládne až 10s hlasového záznamu, pro více hlášek je třeba více hlasových modulů). Po té, co MATYLDA mikrofony přijme dostatečně hlasitý podnět, pochopí, že jste vzhůru a může začít programovou sekvenci předcvičování, kterou jste jí připravili. Zkrátka, může být takovou vaší robotí Olgou Šípkovou, kříženou s Bobem a Bobkem :-)

Hlídací pes:

I když není pes, může hlídat, když nejste doma :-) Zabudované mikrofony dovedou reagovat na různou zvukovou intenzitu. Spolu s fotodiodou pak na nečekané světlo v době, kdy by světlo býti nemělo. Tyto podněty vnějšího prostředí jsou dostatečné pro spuštění naprogramované akce, například spuštění hlasového modulu s hláškou: "Pomóc, zloději, chtějí mě ukradnout."
Pokud doplníte MATYLDU o GSM modul, může současně s hláškou vytočit vaše telefonní číslo nebo zaslat e-mail.

Rozpoznávání osob:

Rozopoznávání jednotlivých čelnů domácnosti lze dosáhnout poměrně snadno. V základu s Arduiny stačí doplnit MATYLDU o RFID čtečku (cca 240,- Kč) a vybavit členy domácnosti náramkem s RFID čipem (cca 65,-Kč). Pokud MATYLDA zachytí signál příslušného RFID čipu, může spustit požadovanou akci, například hlasový modul s nahraným oslovením: "Ahoj Míšo, jsem ráda, že Tě vidím." Standardní dosah čtečky je do 5cm, čtecí schopnosti lze ale posílit zesilovačem na anténě až na 1m.
Složitější je pak hlasové rozpoznávání nebo rozpoznávání obličeje. To již vyždauje rozšíření MATYLDY o mikropočítač Rapsberry Pi a připojení k internetu (cca 1235,- Kč). V takovém případě však MATYLDA rozpozná osoby v domácnosti na základě jejich hlasu a v případě doplnění kamery (560,- Kč - v čele má připraven otvor) i na základě rozpoznávání obličeje. Práce s umělou inteligencí se není třeba obávat. Volně dostupné nástroje pro programování i provoz jsou uživatelsky přívětivé a tedy nemusíte být zrovna expertem přes AI, abyste je dovedli efektivně používat ;-) Ostatně v návodech Vás se vším podrobně seznámíme.

Zkrátka MATYLDA se může naučit hodně a opravdu záleží jen na Vás a vaší fantazii :-)

No a pokud máte větší fantazii, než jsou základní MATYLDÍ schopnosti, nezpomeňte, že je open-source a lze jí rozšiřovat a upravovat dle vaší libosti.


Provozuje:
Platinum seven s. r. o.

IČ: 017 76 941

Tel.: 704 324 446
e-mail: netron111@gmail.com

Robot MATYLDA | komunitní web pro sdílení zkušeností, poznatků a MATYLDÍCH programů
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky